четвртак, 7. март 2019.

Kengur bez granica - ZADACI ZA VEZBU

Dragi takmicari, ovde mozete pronaci zadatke sa proslogodisnjih takmičenja " Kengur bez granica".

Klik ovde za zadatke


21. март 2019. године (трећи четвртак у марту) у 10.00 часова.
Какво је то такмичење?
„Кенгур без граница” је тест такмичење. Награде се додељују после финалног такмичења. Сваки задатак има 5 понуђених одговора од којих је само један тачан. Тест садржи 30 задатака са три степена тежине (по 10 задатака) које ученици од 5. разреда основне школе до 4. разреда средње школе раде 90 минута. Ученици 3. и 4. разреда основне школе треба да одговоре на 24 питања за 75 минута и за њих су задаци подељени по тежини на групе пo 8 задатака. Ученици 1. и 2. разреда основне школе добијају 18 занимљивих задатака, подељених у три групе по 6 задатака, које треба да реше за 60 минута.
Ко може да се пријави?
Ученици од 1. разреда основне до 4. разреда средње школе
Котизација износи 200 динара по такмичару. Заједничке уплате за све такмичаре једне школе треба извршити на жиро рачун Друштва математичара Србије: 340-11000934-20. Сваки 20. такмичар једне школе има право на бесплатно такмичење.
Где се такмичење одржава?
Ученици тест решавају и кодне листе попуњавају у својој матичној школи. Ученик на такмичењу добија лист са задацима и кодну листу за одговоре, на којој треба да означи своје одговоре. Потребна је сарадња неколико наставника који ће помоћи око дежурства и пријаве ученика на такмичење.
Где се кодне листе прегледају?
Обрада кодних листа вршиће се у Крагујевцу. Податке о тачној адреси добићете најкасније заједно са задацима.
На којим језицима су задаци доступни?
Осим на српском језику (са ћириличним или латиничним писмом), биће могућа израда задатака и на мађарском, румунском и хрватском језику, о чему се треба изјаснити приликом пријаве.
Како се одређује ко добија награде?
Првих 30 ученика сваког разреда основних школа (укупно 240 ученика), као и првих 10 ученика сваког разреда по категоријама (по разреду 30 ученика) средњих школа (укупно 120) биће позвано на финално такмичење, где ће се одредити коначан пласман. Организатор има право да, на основу броја пријављених ученика, мења број учесника финалног такмичења. Финално такмичење ће бити одржано на Природно-математичком факултету у Крагујевцу 09.06.2019. Првих најмање 10%, а највише 15% најбољих такмичара, у сваком разреду и у свакој од категорија, добиће признање Друштва математичара Србије за постигнути резултат.

Пре почетка такмичења ученици треба да буду обавештени о следећим правилима.
  • Такмичење је појединачно.
  • Забрањено је коришћење калкулатора, рачунара, формула, књига или свезака и мобилних телефона (мобилне телефоне искључене ставити на катедру).
  • Ученик може да користи празан папир за цртање и рачунање, графитне и хемијске оловке, наливперо, фломастер, лењир, угломер.
  • Кодне листе су јединствене и садрже простор за попуњавање одговора за 30 задатака. Ученици млађих разреда уписују одговоре само на оне задатке (са одговарајућим редним бројем) које су добили. Листе за одговоре се попуњавају искључиво плавом или црном хемиjском оловком,фломастером или наливпером. Кодне листе попуњенe графитном оловком нећемо узети у обзир. Попуњавање кодне листе вршите на следећи начин: у ред одговарајућег задатка уписати X у квадрат из колоне за онај понуђени одговор за који такмичар мисли да је тачан. Ознака X треба да попуни квадрат, не сме да буде ни већa ни мањa од тога. Замена кодних листа није дозвољена.
  • Одговор је нетачан ако ученик стави два X-а код истог задатка, ако користи друге ознаке, ако покуша да избрише уписани X или ако исправља коректором и другим средствима.
  • Тачни одговори за прву трећину (првих 6, 8 или 10) задатка вреде по 3 бодаза другу трећину по 4 бода, а за трећу трећину по 5 бодова. Ако ученик означи нетачан одговор, одузима му се четвртина бодовапредвиђених за тај задатак, а ако не означи ниједан одговор, то решење вреди 0 бодова. Добијени збир се повећава за 30 бодова (за ученике 1. и 2. разреда основне школе за 18, а за ученике 3. и 4. разреда основне школе за 24 бода), тако да не буде ученика са негативним збиром бодова. Максималан број бодова је 150 (за ученике 1. и 2. разреда основне школе 90, а за ученике 3. и 4. разреда основне школе 120).
  • Време предвиђено за израду задатака је 60 минута за ученике 1. и 2. разреда основних школа, 75 минута за ученике 3. и 4. разреда основних школа, а за све остале ученике 90 минута.
  • Своје резултате ученици ће моћи да пронађу на Интернету. Напомените да такмичари своје одговоре запишу или заокруже код текстова задатака који остају код њих, да би могли да саберу своје бодове кад решења буду објављена.

РЕШЕЊА И РЕЗУЛТАТИ ТАКМИЧЕЊА

3.1. Привремене резултате поставићемо на интернет најкасније 01.04.2019.
3.2. Провера резултата може се тражити у року од недељу дана од дана објаве. Молбу за проверу је могуће директно унети на сајт, а изузетно молбу може да пошаље школа (оверену потписом и печатом). Молбе слатисамо у реалним случајевима.
3.3. По правилима такмичења, објављивање задатака на интернету је забрањено пре 21. априла 2019.
3.4. Школе за које се утврди да се нису држале правила биће искључене из такмичења, али се надамо да до тога неће доћи. Ако неко има сазнања да такмичење у школи није организовано по правилима, молимо да јави организатору.